שמאות רכוש נזקי זיפות וגגות

מאמר משולחנו של חיים שריקי השמאי..

מי ישמור על איש הזפת.

טרם כתיבת המאמר נזכרתי בדיוק בתוכנית "יצאת צדיק" בא אנחנו רואים בבירור מי באמת מתפרנס מעבודתו בכבוד, כשמנגד עולה כי ישנם בעלי מקצוע רמאים וקומבינטורים אשר עושים ככל שביכולתם לעשוק את האזרח הקטן והתמים.
סיפורים רבים נרקמו אודות ספקים ובעלי מקצוע מגוונים אשר מתפקידם להעניק שירותים מקצועיים לכלל הציבור תוך קבלת שכרם בהתאם לעבודתם, וכך הם מתפרנסים.
ישנם בעלי מקצוע רבים אותם אני מכיר, אשר נותנים שירות מכל הלב, תוך התחשבות במצבם של אותם אזרחים תמימים שבקושי גומרים את החודש, שכן אותו בעל מקצוע מוותר על שכרו ולפעמים גם גובה מחיר סמלי עבור החלפים שנדרשו להחליף ו/או לתקן בבית הלקוח.
לעניין איש הזפת - במהלך הגשמים החזקים שירדו בינואר לפי כשנה בירושלים, מצאו את עצמם בני הזוג בבית מוצף מים שחדר מגג המבנה.
מייד לאחר רגיעת הגשמים חיפש בעל הדירה בדפי זהב איש מקצוע מומחה בתחום, שכן לאחר שמצא מספר אנשי מקצוע בתחום ביקש לערוך סקר מחירים, ובסופה של בדיקה הוזמן בעל מקצוע שהציג עצמו כזפת מומחה בעל מוניטין רב.
לאחר שבעל המקצוע עלה לגג המבנה, הציג בפני בעל הדירה כי בכוונתו להחליף את כל יריעות הבידוד והזפת תוך הרמת דוד השמש, הקולטנים, ומנוע מיזוג עם מתיקוניו לצורך איטום הגג כנדרש ע"פ תקן, כמו כן הודגש ע"י הזפת כי בכוונתו לאטום את חיבורי הקירות, פתחים בבטון וביצוע שיפועים נכונים תוך בדיקת מערכת ניקוז המים בגג המבנה בחומרי איטום מהמתקדמים בעלי גמישות ועמידות בקרינת UV.
לאור האמור ע"י בעל המקצוע, ביקש בעל הדירה לערוך הסכם ו/או לקבל את דבריו בכתב,.. אין בעיה טען הספק, מחר בבוקר כשאני יגיע לגג שלך אני ימסור לך את ההסכם, אין לך מה לדאוג טען הזפת תוך שהוא מציג בפניו חוברת של "הנבחרים" כאשר תמונתו ופרטיו מופיעים בחוברת זו, תן לי עכשיו 4,500 ₪ בשביל לקנות חומרים ולהביא את העובדים שיתחילו בעבודה כפי שסגרנו.
בעל הדירה הסכים ושילם בהמחאה במזומן את המגיע – ולמחרת בבוקר הופיע הזפת עם בנו ושני עובדים, עלו לגג והתחילו בעבודתם תוך מריחת חומר על הזפת הקיים מבלי לפרק את היריעות הישנות ובניגוד להסכם. לאחר מריחת החומר צבעו את הגג בצבע לבן ובזה סיימו את העבודה בתוך כשעתיים.
זהו גמרנו את העבודה – הכל בסדר טען הזפת אין לך מה לדאוג – טיפה אחת של גשם לא תחדור לדירתך, יש לך אחריות 3 שנים וכל בעיה שתיגרם אתה מוזמן להתקשר אלי.
כעבור שבועיים ירדו גשמים והפעם המים חדרו מכל מקום בגג שכן התקשר מיידית לזפת אשר התנער מאחריות וטען כי יש ליקויים במבנה – לא יכול להיות אני עשיתי את עבודתי וטרק את הטלפון.
כל הניסיונות להתקשר לזפת עלו בתוהו, גם לאחר שליחת הודעות ומסרונים לא נתקבלה התייחסות, וזה האחרון פנה לעורך דין מוכר בירושלים אשר הפנה אותו לשמאי מומחה בתחום חיים שריקי.
בבדיקת השמאי שריקי את גג המבנה עולה כי ישנם ליקויים חמורים באיטום הגג לרבות נוכחות בועות אוויר רבות במשטח הגג וביריעות האיטום, כאשר בסופו של יום בועות הללו הינם אבני דרך למקור חדירת מים מגג המבנה למתחם הדירה, הגג וחיבורי הקירות החיצוניים, כמו כן נוכח השמאי שריקי לראות את הרטיבות בקירות הדירה וכן סימני עובש קשים בחיבור תקרת חדר השינה, תקרת המקלחת,  תקרה וקירות חדר ילדים.
לאחר בדיקתו של שמאי רכוש ונזקים הופקה חוות דעת משפטית, שכן בעל הדירה הגיש תביעת נזיקין ודרש את כספו בחזרה תוך פיצוי הנזקים שנגרמו לדירתו ופיצוי בגין עוגמת הנפש.
בדיון בבית המשפט בירושלים עמד עורך דינו של הזפת וטען כי חוות דעתו של השמאי שריקי לא מקובלת עליו וכי על בית המשפט למנות שמאי מומחה אחר מטעם בית המשפט.
כן טען השופט, מונחת לפני חוות דעתו המקצועית של השמאי שריקי, שכן גם מר שריקי מומחה רשום במאגר בתי המשפט – מדוע אתה מתעקש שאל השופט ? אני יודע שהשמאי שריקי הוזמן ע"י בעל הדירה שכן הוא נטה לטובתו.
אם כך, אמנה שמאי מטעם בית המשפט אשר עלותו כ 5,000 ₪ , חבל לכם לשלם כפליים במידה והשמאי המומחה האחר מטעם בית המשפט יצדיק את חוות דעתו של שריקי. – אין בעיה טען עורך הדין והדגיש לשופט אתה תראה שהצדק יצא לאור – הבא נראה באמת איך הצדק יוצא לאור.
בבדיקת שמאי המומחה את הנזקים שנגרמו לבעל הדירה לרבות עבודות הזיפות, הפיק המומחה חוות דעת באותם מילים ומסקנות שמר שריקי כתב – יותר מכך החמיר המומחה ורמז על מרמה שכן לא בוצע כלל זיפות בגג של בעל הדירה.
בפסק דין קבע השופט " לאחר שעיינתי בחוות דעתו של המומחה שריקי ובמסמכי התיק אני מורה על הנתבע לשלם לתובע סך 17,500 ₪ בתוספת שכר טרחת עו"ד והוצאות משפט סך 3,500 ₪ תוך 30 יום ".