שמאי נזקי עובש ורטיבות

נזקי הצפה וגשמים

 משיב הרוח ומוריד הגשם – תביעות רכוש

בשנים האחרונות כבר כמעט והכריזו על שנת בצורת לרבות העובדה כי נסגרו כל המתקנים והשאיבות מהכנרת תוך הקמת מתקני התפלה אשר השתדלו לפתור את משבר המים שישראל, כמו כן הופסק מעבר המים לירדן, תוך פרסום ובקשות מהציבור במערכות התקשורת לחסוך את מי ההשקיה ושטיפת מכוניות.


כזכור נערכו תפילות בבתי כנסת בבקשות לירידת גשמים, אך אלו התפילות לא עזרו והכנרת עברה את אחד המשברים החמורים בתולדותיה עד לרמה מדאיגה עוד יותר.


השנה 2020 התחילה ברגל ימין, ה' יתברך שמע את תפילתנו וגרם לנו לקבל גשמים חזקים ללא הפסקה ברוב חלקי הארץ, נזקים כבדים נגרמו בשל הצפות, בכל רחבי הארץ תוך הדגש להצפות ונהרות שנוצרו בין השכונות הרבות בישראל לרבות סופות חזקות מלוות ברוחות עזות אשר גרמו לנזקי רכוש במיליוני שקלים.


מכאן למעשה, העיריות והמועצות האזוריות לא נערכו לכמות גשמים שכזו, ולכן מערכות הניקוז בישובים קרסו תוך פגיעה והצפת דירות קרקע, דירות מרתף שהוצפו עד לתקרה, חניונים אשר היו מלאים במכוניות לרבות מחסנים רבים אשר נמצאו מתחת לקו הכביש.


הצפות שנרשמו מעלה גרמו למוות של בני אדם שטבעו במעלית ו/או בסחף של הנהרות שנוצרו בין השכונות ועוד.. מצב מאוד מצער כאשר אנחנו מאבדים חיי אדם, כי במצב זה אין תחליף לחיי אדם יקר מאוד שאיבדנו, בניגוד לנזקי רכוש אשר מדובר בכספים שאותם אנחנו יכולים לרכוש או לקבל פיצוי מחברות ביטוח או מאותה מועצה.


בדרך כלל העיריות אחראיות לטפל בתשתיות, במדרכות וניקוזים ובטיפול בעצים הנטועים ברחבי העיר, לרבות העובדה כי לפני החורף חייבת העירייה לטפל בעצים בכדי למנוע את קריסתם על חוטי החשמל, מכוניות ועוברי אורח. במידה ונגרם נזק כתוצאה מהנרשם מעלה, העירייה תחויב לפצות את האזרח בגין ארוע נשוא תביעה בכפוף לחוות דעת שמאי רכוש מוסמך.


לדוגמא: מערכות ניקוז, עצים, מדרכות, כבישים ותשתיות כלליות אשר משרתים את הציבור, ובשל כך אנחנו משלמים ארנונה ומיסים למדינה שיטפלו בתשתיות הללו.

מכאן יודגש כי לכל אותם אזרחים שרכשו פוליסת ביטוח לרכוש מכוסים על פי תנאי הפוליסה, כמו כן ניתן תמיד לתבוע את הרשות המקומית בנזקי רכוש, אלה מה, הרשויות יכולות לטעון שזהו מקרה נדיר שאינו מכוסה ולטענתם הם יכולים לדחות את כל התביעות שהוגשו להם בגין אירועי הצפה אך לא בכל המקרים משום שבפסקי דין ותקדימים של בית המשפט נקבע לא פעם כי מתקיימת חובת הזהירות של העירייה.בכל הנוגע לתנאי מזג האוויר וכוח עליון ציין השופט כי יתכנו מקרים בהם העירייה תהיה פטורה מאחריות בשל תנאי מזג אוויר קיצוניים, וזאת כאשר מחובתם על נציגי העירייה להוכיח כי עשו ככל שביכולתם לטפל באופן שותף בתשתיות שבאחריותם. לסיום, מכאן אנו למדים כי העירייה שמחות תמיד לגבות מכם כספים עבור ארנונה, אך בבוא היום, יעשו ככל שביכולתם להקשות עליכם את החיים, על כן מומלץ לכל בעלי הרכוש למנות שמאי רכוש אובייקטיבי שיערוך חוות דעת ואומדן נזקים בכדי לקבל פיצוי בגין הנזקים שנגרמו.


המידע המוצג במאמר זה הינו מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/או חוות דעת משפטית. המחבר אינו נושא באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים. 


עובש הינו שם כללי לפטריות, המכסות משטחים שונים באמצעות קרום אוורירי ודביק שהן יוצרות. מעבר למראה הבלתי חינני בעליל שיוצרות הפטריות, הנזק החמור יותר שהן מסבות הוא בריאותי. במידה ומדובר באוכלוסייה בעלת מערכת חיסונית חלשה, או עם בעיות במערכת הנשימה, העובש יזיק לה יותר. השפעת העובש מתבטאת בתחילה בכאבי ראש מלווים בעייפות, סחרחורות וחוסר תיאבון, בהמשך אף בגירוי בדרכי הנשימה, ובמקרים חמורים יותר הוא עלול אף להוביל למוות, חלילה.  

מהם הגורמים להיווצרות נזקי מים?
אחד הגורמים לנזקי מים הם כשלים ורשלנות בעת הבניה. משמעות הדברים היא שבמהלך הבנייה, פעולות כמו: איטום קירות ותקרה, חיבור צינורות המים, התבצעו בצורה בלתי מקצועית או שנעשו תוך שימוש בחומרים בלתי איכותיים. כתוצאה מכך תיתכן למשל בחורף חדירה של מי גשמים לבית. נזקי מים עלולים להיווצר גם בזמן שיפוצים כתוצאה מפגיעה בצנרת המים או במערכת האינסטלציה.
במידה ונוצרו במקומות אלו חורים או סדקים, הדבר יוביל לנזקי מים, כגון: רטיבות ונזילות מהשכנים המתגוררים מעלינו. נזקי מים נוצרים גם כתוצאה מפגעי הזמן.

כלומר, בעקבות הזמן נוצר בלאי בכל מערכת צינורות המים. הדבר מתבטא בחלודה, סדקים, התפוצצות של צינורות ועוד, מה שמצריך בסופו של דבר התערבות של שמאי נזקי מים. במידה ואין ניקוז תקין של המים והשיפועים המתאימים בגג המבנה, או שקיימת סתימה במרזב, התוצאה השירה תהיה בעיות רטיבות ונזקי מים נוספים. חשוב להבין כי בעיית רטיבות בגג המבנה כעבור זמן גורמת לנזקים לגופי תיאורה, כבלי חשמל ולהרקבת ארונות גבוהים המגיעים לתקרה.


כיצד להתמודד עם נזקי מים?
במידה והנכם מבחינים בסימנים המצביעים על נזקי מים, עליכם להזמין שמאי המתמחה בנזקי מים. השמאי יערוך בדיקה לאיתור מקור הבעיה. ברשותו של שמאי נזקי מים מקצועי מיטב הכלים החדשניים לאיתור נזילות מים או כל נזק אחר הקשור למים. לאחר הבדיקה יוכל השמאי להעריך את הנכס על סמך התפתחות הנזק ותוצאותיו. לאחר שתקבלו חוות דעת מקצועית משמאי נזקי מים, תוכלו להיעזר בה מול הגורמים השונים שמתנהלת מולם התביעה על הנזקים, כגון: חברת הביטוח, קבלן הבניין, ועוד.  

לפרטים נוספים ניתן להתקשר 

לחיים שריקי 054-6800905

או לשלוח הודעה בוואטסאפ'